Çocuğumun Konuşması Anlaşılmıyor Ne Yapmalıyım – Artikülasyon Bozukluğu Terapisi

Çocuğumun Konuşması Anlaşılmıyor Ne Yapmalıyım – Artikülasyon Bozukluğu Terapisi

Çocuğumun Konuşması Anlaşılmıyor Ne Yapmalıyım – Artikülasyon Bozukluğu Terapisi

Kocaeli/İzmit Enkom Clinic Dil ve Konuşma Merkezinde dil ve konuşma terapistlerimiz tarafından artikülasyon konuşma bozukluğu hakkında düzenli olarak bilgilendirme yapılmaktadır. Ebeveynler sıklıkla “Çocuğumun söyledikleri anlaşılmıyor” , “Çocuğumun konuşmasını nasıl düzeltebilirim?” , “Çocuğum şımarıklığından konuşmuyor.” şikayetleri ile kurumumuza başvurmaktadır. Bu makalemizde artikülasyon bozukluğu ile ilgili temel bilgiler ve ebeveyn önerileri bulunmaktadır.

Konuşma bozukluğu neden olur birçok nedenden dolayı meydana gelebilir. Her yaşta görülebildiği için çocuklarda da bu durumlar yaşanabilir. Çocuklarda konuşma becerileri artıp, dil gelişimi yükseldikçe bir takım seslerin normal, olması gerektiği gibi seslendirilmediği görülebilir.

Konuşma esnasında seslerin olması gerektiği gibi olmadan telaffuz edilmesine artikülasyon bozukluğu da denir. Konuşma bozuklukları farklı şekillerde kendini gösterebilmekte olup bunlardan biri konuşmanın geç başlamasıdır. Özellikle iki yaşından itibaren, çocuklar ihtiyacını farklı şekillerde ifade edebilir ve isteyebilir. Sesler doğru çıkartılmasa bile iletişim kurabilmek için girişimler yapılır.

Bu bakımdan iki yaşına gelene kadar hiçbir kelime kullanmayan çocuklarda bozukluk görülebilir. Üç yaşında konuşma görülse de bu anlaşılabilir değildir. Bu nedene iletişim güçlükleri yine de yaşanır. İzmit Dil ve Konuşma Terapisi, bu durumlarda özel terapiler ile çözüm sunar.

Enkom Clinic uzman terapistleri ile çocukların ihtiyaçlarına ve durumlarına göre hareket ederek, buna göre bir plan oluşturur.

Çocuğunun Konuşması Anlaşılmayan Aileler Ne Yapabilir?

Geç konuşma tedavisi esnasında ailelerin yapabileceği birçok şey vardır. Bunlardan en önemlisi, kaygıya kapılmadan uzmana başvurmadır. Böylece ilerlemeden çözüm bulunması mümkündür. Bunun yanı sıra aşağıda bulunan konulara da özen gösterilmelidir;

  1. Dil gelişim testi yaptırılmalıdır. Böylece yaş ve gelişim düzeyine göre içinde bulunduğu durum öğrenilebilir.
  2. Ebeveynler çocukların konuşmasına dair olan kaygılarına onlara yansıtmamalıdır. Zira çocuklar bunu onlara karşı kullanabilir.
  3. Çocuklar konuşma için zorlanmamalıdır.
  4. Konuşma terapisi esnasında terapiste yardımcı olunmalı, işbirlikçi bir yaklaşım belirlenmelidir.
  5. Konuşma terapisinde alınan sonuçlar her çocukta değişebilir. Bu nedenle farklı çocuklarla karşılaştırılmamalıdır.
  6. Çocuklar yargılanmamalı ve eleştirilmemelidir.
  7. Çocuğa alınan kitap ve oyuncaklar, amaca uygun şekilde seçilmelidir.

İzmit Dil ve Konuşma Terapisi kapsamında çocuklar değerlendirildikten sonra konuşma bozukluğuna dair değerlendirmeler yapılmakta, buna uygun terapiler uygulanmaktadır. Enkom Clinic terapistleri ile işbirliği yapılırsa alınan sonuçlar daha da artabilir.

Dil Bozuklukları Okul Başarısını Etkiler Mi?

Konuşma geriliği için ne yapılmalı adına Dil ve Konuşma Terapisi alınması, bu sorunun kısa sürede verimli bir şekilde atlatılmasına yardımcı olur. Ebeveynlerin bu konuda en sık düştüğü hata bunların geçici olduğudur.

Ancak bu ilerleyen yaşlarda da görülebilir. 4-5 yaşlarında teşhis edilemeyen, ancak dil bozukluğu olan çocuklar, anaokulu veya birinci sınıfta birçok problem yaşar. Bunlardan biri öğrenme ve okuma-yazma güçlükleridir.

Erken dönemde İzmit Dil ve Konuşma Terapisi alınmadan soruna çözüm bulunmaması, böylece okul başarısını da olumsuz etkiler. Bu sorunları yaşayan birçok çocuk, özel eğitime de gereksinim duyar.

Bu nedenle Enkom Clinic bu durumların yaşanmaması için profesyonel bir şekilde tedavi yapmaktadır.

Dil Bozuklukları Sosyal Yaşamı Etkiler Mi?

Konuşma bozukluklukları nedir seslerin doğru ve düzgün bir şekilde çıkartılmaması, kelimelerin hatalı telaffuz edilmesi, akıcı olmaması gibi durumlardır. Bu yalnızca okul hayatını değil, aynı zamanda sosyal hayatı da olumsuz etkiler.

Dil bozukluğu olan çocuklar hem konuşmak hem de dinlemek için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Dilin gramatik yapısını kazanamamaları sebebiyle, bazı cümlelerin yanlış anlaşılması da mümkündür. Bu durum çocukların, yaşıtlarıyla iletişim kurmasını da olumsuz etkiler. Zira onlar yetişkinler gibi anlayışlı, sabırlı değildir.

Bu nedenle İzmit Dil ve Konuşma Terapisi alınmaması onların yaşıtlarıyla oynamaktan, onlarla konuşmaktan vazgeçmesine neden olabilir. Enkom Clinic dil ve konuşması yaşıtlarından geri olan tüm çocuklar için mümkün olan en kısa sürede, en iyi sonuçları almayı hedefler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Nasıl yardımcı olabiliriz?